Тема:
Тварини
рідного краю.
Мета:
розширювати
уявлення учнів про тварин рідного краю;
ознайомити зі способом живлення різних
тварин; розвивати мовлення, мислення,
увагу; прищеплювати повагу до тварин.
Обладнання:
підручники,
ілюстрації тварин, птахів.
Хід
уроку
I
. Організаційна частина
1)
Хвилинка спостережень
— Яка
зараз пора року?
— Який
місяць?
— Яке
число?
— Тепло
чи холодно надворі?
— Який
стан неба?
— Яка
температура повітря?
— Чи
були сьогодні протягом дня опади?
II.
Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні
ми ознайомимося із тваринним світом
рідного краю.
III.
Вивчення нового матеріалу
1)
Робота над загадками
На
дошці — відгадки: акліБ,
кажЇ, акороС, яцисиЛ, ялпаЧ, ьцєаЗ, авоС,
ьнелО, квоВ.
• Хто
на собі ліс носить? (ьнелО)
• Хто
спить, а очей не заплющує? (ьцєаЗ)
• Повзун
повзе, на базар голки везе. (кажЇ)
• По
полю гасає, овечок хапає та всіх лякає.
(квоВ)
• Пролетіло
на хвості,
Та
й сховалось в хворості. (акліБ)
• Стрекотуха
білобока,
Звуть
усі її . (акороС)
• Уночі
гуляє,
А
вдень спочиває,
Має
круглі очі,
Бачить
серед ночі. (авоС)
• Ноги
довгі, мов жердини,
Чванькувата
ця пташина,
Нові
чоботи убрала,
По
болоту почвалала. (ялпаЧ)
• На
бесіду із нашим півником,
Прийшла
кума із довгим віником
Схопила
півня на обід
Та
й замела мітлою слід. (яцисиЛ)
— Опишіть
зовнішній вигляд лисиці, вовка, білки,
оленя, їжака і зайця. Назвіть спільні
ознаки цих тварин. (Голова,
тулуб, хвіст,
чотири
ноги, шерсть або щетина)
— Ці
тварини належать до групи звірів. Головна
ознака звірів — це годування дитинчат
молоком.
— Назвіть
тільки тих тварин, яких називають
птахами. (Сова,чапля,
сорока)
— Опишіть
зовнішній вигляд цих птахів. Назвіть
загальні ознаки птахів. (Дзьоб,
крила, дві ноги, пір'яний покрив)
— Усі
ці тварини мешкають у нашому краї.
2)
Гра «Упізнай тварину за описом»
• Це
невеличка тваринка. Замість волосся
спина в неї вкрита колючими голками. У
випадку небезпеки вона швидко згортається
у колючий клубок із 6-8 тисяч голок.
Розгорнути цю тваринку не під силу
навіть дорослій людині — настільки
розвинені в неї спинні м'язи. Лише вода
примушує її розпрямитися. Цю властивість
використовує хитра лисиця. (Їжак)
• Це
— санітари лісу, адже вони знищують
величезну кількість комах-шкідників.
Дзьоб є знаряддям для добування корму.
Язик із зазубринами далеко висовується
із рота, тому вони можуть діставати їжу
із щілин. Цих птахів у наших лісах
небагато, тому вони потребують охорони.
(Дятел)
• Без
нього не обходиться жодна казка про
тварин. його завжди змальовують як
боягуза. Проте завдяки своїй лякливості
та обережності він рятується від своїх
численних ворогів. (Заєць)
• Він
— постійний персонаж мультфільмів. У
природі — це розумний, спритний,
витривалий і сильний хижак. живиться
переважно м'ясом диких тварин. За нічне
полювання він може долати до 100 кілометрів.
У природі ці тварини є санітарами лісу.
Полюючи, вони ловлять хворих і ослаблених
тварин, оздоровлюючи все стадо. (Вовк)
• Недарма
я в казках — найперша хитрунка. Хитра
я насправді. Обдурюю птахів. Коли голодна
і нічого не вполювала, лягаю на бік, очі
заплющую і лежу наче мертва не ворухнусь.
Підлетить цікава ворона чи сорока — і
потрапить до мене в лапи. Так і собак ми
дуримо, коли не можемо від них втекти.
Лапи у мене не мерзнуть ніколи, адже у
шерсті, наче у черевиках, хвіст під час
пересування
править за руль. Гавкаю як молодий пес.
Щоб бути ситою, за день я повинна з'їсти
20 мишей. (Лисиця)
Фізкультхвилинка
IV.
Узагальнення й систематизація знань
та вмінь учнів
1)
Гра «Лісові характери»
Учитель
просить дітей написати на аркушах про
те, хто в лісі:
• найголовніший;
• найхитріший;
• найсильніший;
• найсміливіший;
• найдобріший
тощо.
Потім
просить дітей пояснити свої думки.
Висновок:
У
лісі мешкають дикі тварини.
2)
Вікторина «Чи знаєш ти птахів нашого
краю»
• Які
птахи прилітають до нас першими? (Граки)
• У
назві якого птаха читаємо число сорок?
(Сорока)
• У
якого птаха такий міцний хвіст, що він
ним підтримує тіло на дереві? (Дятел)
• Пташенята
якого птаха не знають своєї матері?
(Зозулі)
• Якого
лісового птаха називають лісовим лікарем
і чому? (Дятла,адже
він знищує шкідників дерев)
3)
Гра «Чия це пісня?»
• «Чик-чирик!»
— горобець;
• «Кар-кар!»
— ворона;
• «Ф'ю,
ф'ю!» — синиця;
• «Ку-ку!»
— зозуля;
• «Тьох-тьох!»
— соловей;
• «Угу-угу!»
— сова.
4)
Гра «Хто де живе»
Діти
утворюють коло, і вчитель запитує всіх
по черзі: які тварини або птахи живуть
у лісі (в полі, на луках, в річці, в лісі)?
Діти одне за одним називають цих тварин.
Той, хто не зміг назвати тварину, залишає
гру. Перемагає той, хто останнім залишився
в колі.
V.
Підсумок уроку
— Що
нового ви дізналися на уроці?
— Які
групи тварин ви знаєте?
— Назвіть
відомих вам тварин нашого краю.
Немає коментарів:
Дописати коментар